A harmadik országbeli állampolgárok foglalkoztatásának sajátosságai
A harmadik országbeli állampolgárok foglalkoztatásának sajátosságai
A harmadik országbeli állampolgárok foglalkoztatása a EGT tagállamok állampolgáraiéval szemben – csak statisztikai adatbejelentési kötelezettség terheli a foglalkoztatót – jóval szigorúbbnak mondható. A közelmúltban történt jogszabályváltozások nyomán a korábbiakkal ellentétben már a magyar állampolgárok magyar vagy EGT állampolgársággal nem rendelkező családtagjai is a harmadik országbeli állampolgárokra vonatkozó szabályok szerint vállalhatnak munkát Magyarországon, kedvezőbb elbánásban ők sem részesülnek.
A harmadik országbeli állampolgárok foglalkoztatása kapcsán alapvetés, hogy tartózkodásra, illetve keresőtevékenység folytatására is csupán erre irányuló engedély birtokában jogosultak. Ugyan egyes harmadik országbeli állampolgárok rövid távon, 90 napot meg nem haladó tartamban, a jogszabály által meghatározott feltételek teljesülése esetén engedély nélkül is foglalkoztathatók Magyarországon, a hosszú távú munkakapcsolat kialakítása mindenképpen legalább egy, de akár több engedélyezési eljárást is igényel.
Ugyan a munkáltató kiemelt foglalkoztatóként a törvény által meghatározott esetekben a harmadik országbeli állampolgár képviseletében eljárhat az idegenrendészeti hatóság előtt az engedélyeztetési eljárás kapcsán, ez a lehetőség nem általános. A nem szomszédos harmadik országokból érkező munkavállalók engedélyének intézését a foglalkoztatónak sokszor csak távolról van alkalma segíteni, a munkavállaló meghatalmazottjaként annak nevében nyilatkozatot nem tehet. Ilyenkor a foglalkoztató csupán a szükséges dokumentációt tudja a kérelmező részére előkészíteni, legfeljebb tanáccsal tudja ellátni, az engedélyeztetési eljárást nem jogosult kezébe venni.
A Magyarországra érkező külföldiek, kivéve, ha korábban már dolgoztak itt, a foglalkoztatási jogviszony létesítését megelőzően jellemzően nem rendelkeznek TAJ számmal, illetve adóazonosító számmal, szállást önállóan nem tudnak maguknak biztosítani, illetve megfelelő, anyagi, valamint kapcsolati tőkével sem rendelkeznek az országban. Tekintettel arra, hogy A TAJ szám, illetve az adóazonosító a munkáltató egyes bejelentési kötelezettségeinek is kötelező tartalmi elemei, a legbiztosabb, ha a foglalkoztató a harmadik országbeli állampolgár meghatalmazásának birtokában maga intézkedik a TAJ szám generálása, illetve aktiválása, valamint az adószám kiállítása ügyében. Annak érdekében, hogy a harmadik országbeli állampolgár foglalkoztatása megkezdhető legyen a foglalkoztató sokszor kénytelen szálláshely biztosítása, illetve bankszámla nyitása kapcsán is a foglalkoztatott segítésére lenni.