A koronavírus elleni védőoltás távollétének kezelése
A koronavírus elleni védőoltás távollétének kezelése
A kormányzati kommunikáció szerint mindazok, akik időben regisztráltak, a koronavírus elleni védőoltásnak legalább az első adagját meg is fogják kapni húsvétig. Így a következő hetekben bármikor előfordulhat, hogy a munkavállalót – akár napközben – értesíti háziorvosa, hogy időpontot kapott valamely védőoltás beadására, és pár órán belül meg kell jelennie. Egyre többször merült fel kérdésként, hogy a munkáltatónak el kell-e engedni ilyenkor a munkavállalót munkából, és hogy az oltás miatti távollétet hogyan kell elszámolni.
A munkaviszony szempontjából a védőoltás beadatása különös méltánylást érdemlő személyi körülménynek minősül, így ezen időtartamra – ideértve ezzel összefüggésben a háziorvoshoz/oltópontra történő utazás, és onnan a munkavégzési helyre visszatérés indokolt idejét is – a munkavállaló a törvény erejénél fogva mentesül a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettség alól. Oltási értesítés estén tehát a munkavállalónak joga, hogy a felajánlott védőoltást, ha akarja, kérje, és akár munkaidő alatt is beadassa magának – a munkáltatónak ezt tudomásul kell venni, el kell engednie őt a munkából. Természetesen ezt a jogot rendeltetésszerűen kell gyakorolni, azaz nem lehet csapot-papot ott hagyva, egyik pillanatról a másikra eltűnni a munkahelyről.
Az oltás beadását követően a munkavállalónak vissza kell térnie a munkahelyére (értelemszerűen, ha oda a munkaideje végéig vissza is tud érni), és teljesítenie kell a nap további részében a rendelkezésre állási, munkavégzési kötelezettségeit; ezek ugyanis felélednek, amint a védőoltás beadatása, mint méltányolható körülmény (és ezzel együtt a mentesülés oka) megszűnik.
A védőoltás beadatása bérszámfejtési szempontból igazolt, nem fizetett távollétnek minősül. Ettől természetesen a felek eltérhetnek, illetve a távollét jogcímét is megváltoztathatják; például a munkavállaló – a munkáltató egyetértése esetén – védőoltás napjára szabadságot vehet ki. Élhetnek továbbá egyéb munkaszervezési eszközökkel is, mint a beosztás szerinti munkaidő közös megegyezéses módosítása, és ez által a munkaidő átcsoportosítása.