Hogyan büntethetjük a munkavállalót?
Hogyan büntethetjük a munkavállalót?
Számos olyan eset előfordulhat, amikor a munkavállaló kötelezettségszegése nem alapozza meg a munkaviszony egyoldalú megszüntetésének jogszerűségét, vagy megalapozná, ám a munkáltató nem szeretne élni ezzel a lehetőséggel. Ezeket a kötelezettségszegéseket is lehet azonban szankcionálni, amivel újbóli előfordulásuk elkerülhetővé válik.
Az egyszerű figyelmeztetésen túl valódi, visszatartó erővel bíró hátrányt azonban csak akkor alkalmazhatunk a munkavállalóval szemben, ha a lehetséges hátrányos jogkövetkezményeket kollektív szerződésben vagy, amennyiben a munkáltató nem áll kollektív szerződés hatálya alatt, munkaszerződésben rögzítjük. A legcélszerűbb a munkaszerződés részeként ahhoz csatolni egy mellékletet, amelyben részletesen rögzítésre kerülnek a megállapítható jogkövetkezmények, az azok kiszabása során figyelembe veendő szempontok, a munkáltató kötelezettségei és a munkavállaló jogai az eljárással kapcsolatosan.
A legnagyobb visszatartó ereje nyilvánvalóan az anyagi jellegű szankcióknak lehet, amelynek mértékét tekintve azonban be kell tartani a jogszabály által meghatározott korlátot. A vagyoni jellegű büntetésen túl szóba kerülhet természetesen más hátrányos jogkövetkezmény is, így például a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás, mint hátrányos jogkövetkezmény alkalmazása szintén visszatartó erővel bírhat. A munkavállaló személyiségi jogai és emberi méltósága azonban a hátrányos jogkövetkezmény alkalmazása során semmiképpen nem sérülhetnek, illetve korlátot jelent a szankcionálásban az is, hogy az csak határozott időre történhet.
A munkavállalók büntetésére tehát viszonylag széles körben lehetőség van, arra azonban ügyelni kell, hogy annak alapja a jogszabályoknak megfelelő írásos megállapodás legyen, tovább a megállapítására vonatkozó eljárás és a hátrányos jogkövetkezmény végrehajtása is szabályosan történjen.