Hogyan téríttessük meg a munkavállaló által okozott kárt?
Hogyan téríttessük meg a munkavállaló által okozott kárt?
A munkáltatóknak sajnos sok esetben kell szembenézniük azzal a problémával, hogy a munkavállaló kárt okozott. Természetes igény, hogy ez a kár megtérítésre kerüljön, azonban ennek a jogszabály korlátokat szab. Könnyűnek tűnhet a kár megtérítésére azt a megoldást alkalmazni, hogy a szükséges összeget a munkavállaló béréből levonjuk, azonban erre nem kerülhet sor egyoldalúan, továbbá ennek is határai vannak.
A munkavállaló által okozott kár esetében a munkáltató elsődleges feladata, hogy bizonyítsa, az adott munkavállaló megszegte valamely munkaviszonyból származó kötelezettségét, amely miatt kár keletkezett. A kár megtérítésére a munkavállaló csak akkor köteles, ha nem úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben elvárható, továbbá egyéb kimentési ok sem merül fel. Teljes kártérítés csak szándékos vagy súlyosan gondatlan károkozás esetén kerülhet szóba, egyébként a munkavállaló kártérítési kötelezettsége limitált, összege a távolléti díjának nagyságától is függ.
A munkavállaló együttműködése esetén a munkáltatónak könnyebb dolga van, a munkavállaló megfizetheti a munkáltató részére a megállapított összeget, vagy hozzájárulása esetén bizonyos mértékig a munkabéréből az levonásra kerülhet. Olyan esetben viszont, amikor a munkavállaló nem hajlik az együttműködésre, a munkáltatónak jogi úton kell érvényesítenie igényét. Ha a követelt összeg nem haladja meg a minimálbér háromszorosát, elkerülhető a bírói út, ilyenkor a munkáltató fizetési felszólítással élhet, amely esetében sokkal gyorsabban, költséghatékonyabban elérhető a végrehajtáshoz szükséges okirat.