Kerüljük el az egyenlő bánásmód megsértését!
Kerüljük el az egyenlő bánásmód megsértését!
Az egyenlő bánásmód követelménye áthatja mindennapjainkat, a foglalkoztatást különösen. Sok esetben eszünkbe sem jut, hogy egy-egy intézkedésünkkel megsérthetjük ezt a kötelezettséget, amelynek viszont súlyos jogkövetkezményei is lehetnek. Az egyenlő bánásmód követelménye, vagyis a diszkrimináció tilalma nemcsak a munkaviszonyban, de már előtte, az álláshirdetés, a jelentkezési folyamat során is megsérthető. Már ekkor is ügyelni kell arra, hogy egy személy vagy csoport se kerüljön hátrányos helyzetbe védett tulajdonsága miatt. A védett tulajdonságok körére bár létezik felsorolás, de az nem taxatív, hiszen védett tulajdonságnak minősülhet egyéb helyzet, tulajdonság vagy jellemző is.
Az egyenlő bánásmód követelményét különösen meg kell tartani a munkabér tekintetében, de számos más területen is felmerülhet a diszkrimináció-tilalom kérdése: kinek rendeljünk el rendkívüli munkát, munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatást, és persze, kinek a munkaviszonyát szüntessük meg, ha leépítés szükséges. Ez utóbbi tekintetében azért is kell különösen ügyelni a jogszerű eljárásra, mert az egyenlő bánásmód követelményébe ütköző munkaviszony- megszüntetés esetén a bíróság kérelemre helyreállítja a munkaviszonyt.
Az egyenlő bánásmód követelménye azonban nem minden esetben a hátrányosabb helyzetű személyeket, csoportokat védi: a cél éppen az egyenlőség elérése, nem kell, és sokszor nem is szabad tehát a hátrányosabb helyzetű csoportokat pozitív értelemben diszkriminálni. Így például, abban az esetben, ha a megváltozott munkaképességű személyeket előnybe helyezzük, azzal egyúttal diszkrimináljuk az egészségeseket, ami ugyanúgy az egészségi állapoton alapuló hátrányos megkülönböztetést jelent, mintha a megváltozott munkaképességű munkavállalókat hoznánk hátrányos helyzetbe.
Azt is érdemes megjegyezni, hogy diszkriminálni nemcsak közvetlenül, de közvetetten is lehet: a látszólag jogszerű rendelkezések is eredményezhetnek hátrányos megkülönböztetést. A munkáltatónak tehát a foglalkoztatással kapcsolatosan minden intézkedése során ügyelnie kell arra, hogy az semmilyen formában ne érjen hátrányosan egy védett tulajdonsággal rendelkező személyt vagy csoportot sem.