Oltásra kötelezhet a munkáltató
Oltásra kötelezhet a munkáltató
2021. október 28-án kihirdetésre került a COVID-19 indokolta veszélyhelyzet legújabb intézkedéscsomagja, melynek részét képezi egy a munkáltatók számára az oltások felvételével kapcsolatos jogosultságokat biztosító kormányrendelet is.
A 2021. november 1-jétől hatályos, a munkahelyek koronavírus elleni védelméről szóló 598/2021. (X. 28.) Korm. rendelet lehetővé teszi a munkáltatók számára, hogy a munkavégzés feltételeként előírják a SARS-CoV-2 koronavírus elleni védőoltás felvételét. A kormányrendelet alapján a munkáltató az oltást akkor teheti kötelezővé a munkavállalók számára, ha úgy ítéli meg, hogy azok biztonsága, egészségének megóvása érdekében erre szükség van, biztonságuk másképp nem biztosítható. Ennek megfelelően a munkáltató köteles megvizsgálni, hogy az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételei a munkahely és munkakör sajátosságaira is figyelemmel miképp biztosíthatók, ha ennek egyéb módja is van, mint az oltás kötelezővé tétele, ezt az egyéb, munkaszervezéssel teljesíthető megoldást kell alkalmazni az oltás elrendelésével szemben. Munkaerő-kölcsönzés esetén az oltás kötelezővé tételéről a kölcsönvevő jogosult dönteni.
Azon munkavállalók számára, akik esetében az oltás felvétele egészségügyi szempontból ellenjavallott, és ezt igazolni is tudják, az oltakozás nem tehető kötelezővé, nekik a munkavégzés folytatása nem tiltható meg. A munkáltató azon munkavállalói számára írhatja elő a védőoltás felvételét, akik 2021. november 1. napjáig nem oltakoztak; harmadik oltás felvétele a kormányrendelet alapján viszont nem írható elő. A munkáltató az oltakozást legalább 45 napos határidő tűzésével írhatja elő a munkavállalóknak papíralapon vagy elektronikus úton, az erről szóló tájékoztatásnak tartalmaznia kell az alábbi jogkövetkezményekre való figyelmeztetést is.
Amennyiben a munkavállaló a munkáltató rendelkezése szerint határidőben nem veszi fel az oltást, a munkáltató jogosult részére fizetés nélküli szabadságot elrendelni. A fizetés nélküli szabadság tartama alatt a munkavállaló díjazásra nem jogosult, biztosítási jogviszonya szünetel. Az oltakozásra vonatkozó utasítást nem teljesítő munkavállalók munkaviszonya az oltakozás elmaradására hivatkozással 1 év fizetési nélküli szabadságot követően pedig azonnali hatályú felmondással meg is szüntethető. Amennyiben viszont a munkavállaló fizetés nélküli szabadsága tartama alatt bármikor felveszi a védőoltást és ezt megfelelően igazolja a munkáltató felé, a munkáltató köteles a fizetés nélküli szabadságot haladéktalanul megszüntetni és a munkavállalónak a munkavégzést lehetővé tenni.