Elindultak a célzott foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzések
Elindultak a célzott foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzések
A foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter minden évben közzéteszi a hatáskörrel rendelkező hatóságok munkavédelmi, illetve foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzési feladatait tartalmazó ellenőrzési tervet. E tervben a miniszter kijelöli az éves ellenőrzések fókuszát, illetve meghatározza azok irányelveit. Tekintettel arra, hogy az idei ellenőrzések már meg is kezdődtek, az alábbiakban összefoglaljuk a foglalkoztatás-felügyeleti vizsgálódás kapcsán releváns tudnivalókat.
Az ellenőrzés első szakasza (április-május)
A még tavaly közzétett, de az idei évre vonatkozó terv alapján a 2024. áprilisával kezdődő első szakaszban a hatóság a feldolgozóiparban működő munkáltatók foglalkoztatási gyakorlatának célvizsgálatát folytatja le. A terv külön kiemeli, hogy a vendégmunkások foglalkoztatására, illetve az azzal kapcsolatos szabályok megtartására a hatóság az ellenőrzések során kiemelt figyelmet fordít. A hatóság ennek körében is különösen az Mt.-nek, illetve a vendégmunkásokra vonatkozó szabályoknak, így a január elején hatályba lépett, de lényegében március 1-jétől alkalmazandó új idegenrendészeti törvénynek, illetve annak végrehajtási rendeleteinek történő megfelelést vizsgálja a 2023. január 1-től az ellenőrzésig tartó időszak tekintetében.
Az ellenőrzés második szakasza (június-július)
Az első ellenőrzési szakaszt követő két hónapban a hatóság a munkavállalók jogviszonya rendezettségének kérdését helyezi majd a középpontba, ennek kapcsán szintén különös figyelmet fordítanak majd a vendégmunkások foglalkoztatására. Az ellenőrzések a foglalkoztatás alapvető szabályainak érvényre juttatását célzó akcióellenőrzésekként valósulnak majd meg, ami rövid lefolyású, célzott vizsgálódásokat vetít előre. Az ellenőrzések ebben a szakaszban is a 2023. január 1-től az ellenőrzés megkezdéséig tartó időszakra vonatkoznak majd.
Az ellenőrzés harmadik, utolsó szakasza (szeptember-október)
Az idei tervezett ellenőrzések utolsó szakaszában a foglalkoztatás-felügyelet a szálláshely-szolgáltatók és vendéglátás területén működő munkáltatók működését vizsgálja majd célellenőrzés keretében. Ebben a szakaszban a harmadik országbeli állampolgárok foglalkoztatása már nem lesz kiemelt terület.
A harmadik országbeli állampolgárokkal kapcsolatos ellenőrzések
A harmadik országbeli állampolgárok foglalkoztatása kapcsán a hatóság kiterjedt ellenőrzési jogkörrel rendelkezik, a magyar állampolgárok foglalkoztatása esetén ellenőrizhető tárgykörökön túl a vizsgálódás kiterjedhet annak vizsgálatára is, hogy harmadik országbeli munkavállalók rendelkeznek-e a munkavállaláshoz szükséges engedélyekkel, azok érvényesek-e még, az engedélyben foglaltaknak megfelelően történik-e a foglalkoztatás, a munkáltató teljesítette-e járulékos bejelentési kötelezettségeit, kiadta-e a kötelező tájékoztatókat stb. Nem elegendő tehát, hogy a harmadik országbeli állampolgárnak van engedélye a magyarországi tartózkodásra és munkavállalásra, fontos az is, hogy a munkavállaló foglalkoztatása az engedélyezett munkakörben, az engedélyezett munkavégzési helyen, az engedélyben meghatározott foglalkoztatónál, valamint a felek előzetes megállapodásában meghatározott egyéb feltéteknek megfelelően történjen. Amennyiben a foglalkoztatás tényleges körülményei és az engedélyezett feltételek között eltérés mutatkozik, a hatóság engedélytől eltérő foglalkoztatást állapíthat meg és szankcionálhatja a foglalkoztatót.
A vendégmunkások foglalkoztatásának ellenőrzése kapcsán különösen fontos most körültekintően eljárni, hiszen az alkalmazandó jogszabályok kapcsán az január 1-jével, illetve március 1-jével változás történt. A váltás kapcsán az engedélyeztetés 2 hónapig szünetelt, ami az ezen időszak környékén lejáró engedélyek alapján történő foglalkoztatás vonatkozásában okozhatott fennakadást, az új belépők engedélyének kiadása esetleg megcsúszhatott, engedély nélküli továbbfoglalkoztatás történhetett stb. Mindemellett némileg változtak a bejelentés szabályai, valamint az engedélymentes foglalkoztatás lehetősége tekintetében is történt módosítás. Mindezek alapján a korábban alkalmazott belső eljárások felülvizsgálata szükségessé vált, kijelenthető, hogy a hibázás lehetősége nőtt, egy célzott ellenőrzés ezekre könnyedén rávilágíthat.
Ugyan nem az év eleji jogszabályváltozásokhoz kötődik, az ellenőrzés második szakaszának fókusza miatt szükséges megemlíteni a TAJ szám nélküli foglalkoztatással kapcsolatos hatósági ellenőrzési gyakorlatot is. A foglalkoztatás-felügyelet tavalyi ellenőrzései során kifejezésére juttatta, hogy álláspontja szerint a TAJ szám hiányában bejelentett harmadik országbeli állampolgár munkavállalók munkavégzése feketefoglalkoztatást valósít meg, minek alapján munkaügyi bírság kiszabására került sor. Ugyan az év eleji jogszabályváltozások nyomán egy ilyen helyzetben az ellenőrzést végző hatóságnak, ha a TAJ szám megállapítása iránti eljárás már megindításra került, a továbbiakban már lehetősége van felfüggeszteni az eljárását a TAJ szám megérkezéséig, ez számukra nem kötelező. Ha a hatóság bármely okból nem függeszti fel eljárását és megállapításra kerül, hogy a munkáltató TAJ szám nélkül jelentette be és foglalkoztatta a munkavállalót, a hatóság köteles munkaügyi bírságot kiszabni. Amennyiben az ellenőrzés megkezdéséig a kezdetben TAJ szám hiányában megtett, de később kiegészített bejelentések miatt a hatóság nem szab ki bírságot. Különösen hangsúlyos lehet a TAJ szám meglétének ellenőrzése a jogviszonyok rendezettségének vizsgálata kapcsán, ezért érdemes a TAJ szám megérkezését követően haladéktalanul módosítani a munkavállalók bejelentését, ezzel készülve egy esetleges ellenőrzésre azon munkavállalók tekintetében, akik foglalkoztatása a feljebb leírtak ellenére mégis TAJ szám nélkül kezdődött meg.
Lehetséges szankciók
A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság tételes összegű munkaügyi bírságot (mértéke minimum a minimálbér tízszerese, illetve húszszorosa) szab ki, ha megállapítja, hogy a harmadik országbeli állampolgár foglalkoztatására munkavégzésre jogosító engedély hiányában került sor, vagy a foglalkoztató a munkavállaló foglalkoztatása megszűnése kapcsán nem tett eleget bejelentési kötelezettségének. Ha a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság a harmadik országbeli állampolgár magyarországi foglalkoztatását érintő jogszabály megsértését állapítja meg, a véglegessé vált határozatát megküldi az idegenrendészeti hatóságnak is, mely ennek alapján induló saját ellenőrzése során idegenrendészeti bírságot is kiszabhat pl. a bejelentési kötelezettség elmulasztása kapcsán. Mindezeken felül a költségvetési támogatásban részesülő munkáltatók számára különösen nagy érvágást jelenthet, hogy akit harmadik országbeli állampolgár munkavégzésre jogosító engedély nélkül történő foglalkoztatása miatt bírsággal sújtott, a határozat nyilvánosságra hozatalától számított két évig nem felel meg a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményének sem.